Ediční plán Mindok pro druhou polovinu roku 2023

7. 6. 2023

Rok se nám překlopil do druhé poloviny a my máme pro vás nachystaných spoustu novinek. A zatímco o některých jsme vám ještě veřejně neříkali, velkou část jsme již oznámili a naleznete je i vypsané v našem pravidelně aktualizovaném přehledu v sekci Připravujeme.

Nyní jsme si nad vše sedli a máme pro vás aktualizovaný ediční plán toho, co si pro vás chystáme. Tak pojďme na to!

Červen

Od 15. června se můžete těšit v obchodech na novinku Azul: Mini. Jedná se o předělávku klasického Azulu, tentokrát ale na cesty. Vše je tak zabaleno v kompaktní krabičce, uvnitř které naleznete praktickou plátěnou tašku, zbrusu nové menší dílky a plastové desky hráčů. Vše do sebe navíc krásně zapadá a tak můžete hrát třeba na cestě ve vlaku, při grilování na chatě, apod.

Červenec

Od 26. června se můžete těšit na hry Příští stanice Londýn a Příšeří: Hrdinům vstup zakázán. Obě tyto hry uvádíme na červenec. Naštěstí to ale stihnou již těsně před vysvědčením a tak máte ideální dárek pro děti.

Ve hře Příští stanice Londýn budete vytvářet vlastní síť metra skládající se ze čtyř linek různých barev. Vaším cílem bude propojit co nejvíce čtvrtí, vytvořit přestupní stanice a splnit různé úkoly, které na vás čekají. Hra je typu obrať kartu a zakresli, kde každý z hráčů v jednom kole kreslí jinou linku. Ty vždy začínají ze svého bodu a tak hráči mezi sebou nemohou navzájem opisovat.

V Příšeří: Hrdinům vstup zakázán pak bráníte své podzemí před návaly hrdinů. Přesně tak, oblíbené téma obrany proti příšerám je v této rodinné hře obrácené naruby a vy budete v roli příšerek bránit své podzemí. Každý druh má své vlastní schopnosti a neuvěřitelně roztomilé figurky. Braňte společně své poklady!

V polovině července také uvedeme tři malé hry – Guláš, Řekni to květinou a Kostnice Sedlec. Všechny jsou ideální na cestu a sbalíte je i do kapsy. Každá sestává z 18 karet, ze kterých vytváří 3 samostatné hry. Řekni to květinou je kytičková hra od autorky Na křídlech, v níž si nabízíte květiny mezi sebou skrytě i veřejně a snažíte se nakombinovat nejlepší kytici ze 4 karet. Po třech kyticích hra končí a vítězí ten, kdo nejlépe zkombinoval skórovací podmínky na kartách.

Guláš je veselá taškařice výborná k hospodskému posezení. Skrytě v ní přihazujete ingredience do společného kotlíku nebo odháníte škůdce, kteří hrozí z kotlíku ingredience pojíst. Každý z hráčů ví jen o některých kartách a kdo nejlépe odhadne, kdy hodnota guláše dosáhne 12 bodů, utne kolo a přiblíží se k vítězství.

No a Kostnice Sedlec je hra pro 2-3 hráče, v níž vykopáváte ze hřbitova karty s lebkami a vršíte je do osobních pyramid. Podle posledních přání nebožtíků si ovšem např. trestanci přejí sousedit s knězi, milenci chtějí ležet u sebe, šlechtici chtějí mít pod sebou jiné šlechtice… kdo dokáže naskládat svou malou pyramidu nejlépe?

Srpen

V červenci se můžete těšit na Papírové moře. Je to malá chytrá hra se sbíráním sad, odhadováním štěstěny a soupeřů, na níž se podílel renomovaný autor Bruno Cathala. Partii sfouknete za půl hodiny, hra se vejde i do kapsy a vtipný herní zážitek podtrhuje velmi originální výtvarná stránka: na kartách jsou profesionální fotky origami speciálně vytvořených pro tuto hru!

Expedice příroda: 50 zvířecích mláďat se pak řadí do naší edice krásných výukových her s kartami. Tentokrát se podíváme na zvířecí mláďata.

Září

Září nám přinese Bezva fotku, hru o šikovném fotografování. Snažíte se v ní pořídit bezva fotku zvířat v jejich domovské krajině. Pokládáte kartičky krajiny s objektivem do sloupečku a snažíte se, aby se vám podařilo vyfotit zvířátko na kartě níže. Pokud se vám to podaří, získáte žeton fotky a ty poté skládáte do alb, kde můžete získat drobné bonusy, když album naplníte správně (např. fotky pouze tučňáků, fotky pouze z džungle). Přidejte možnost pořídit opravdu BEZVA fotku, když zvířátko dostanete do objektivu celé, a zábavnou snahu vyfotit yettiho… to se vždy podaří jen z půlky a vy musíte obě půlky yettiho složit k sobě.

Pozor, Vlci nejsou jen další zvířátková rodinná hra! V této hře je hráč hráči vlkem! V roli jednotlivých vlčích smeček se budete nelítostně přetahovat o území, lovit zvěř, pomocí působivého vytí brát neutrální potulné vlky pod ̷s̷v̷á̷ ̷k̷ř̷í̷d̷l̷a̷ svého vůdce smečky a sem tam dokonce může dojít na „přebarvení“ osamělého soupeřova vlka! Hra je poměrně divoká, konfliktní a plná zvratů, jak byste od divokých šelem měli očekávat.

Jedná se o taktickou poziční hru, v níž přesouváte členy své smečky po hexovém plánu pomocí zajímavého systému oboustranných karet terénů. Každý tah můžete podnikat své akce jen na konkrétních terénech, patřičné karty terénu (kde jste akce prováděli) otočit na druhou stranu a tímto způsobem přemýšlet, co díky své aktuální akci budete moci provést příště. Moc hezky je vyřešen i systém časování konce hry, který právě všechny motivuje ke konfliktu na plánu.
Hra je podle nás krásně ilustrovaná a na stole opravdu zaujme, ale hlavně ji doporučujeme středně pokročilým hráčům, kterým nevadí si ve hře trochu jít po krku.

V září by se také fanoušci hry Mars: Teraformace měli dočkat 5 nových promo karet pro rozšíření Předehra.

Říjen

Obleva je o kompetitivní hráčskou strategickou hru, v níž se snoubí deckbuilding, průzkum terénu a šíření se po územích, to vše s poměrně přímočarými pravidly, které ovšem brzo rozkvetou do spousty a spousty strategických možností a rozhodování. A to ani nemluvíme o kampani, která čeká v krabici a která vám do hry postupně přidá zajímavější karty a složitější pravidla, abyste si mohli OBLEVU užívat po desítky partií.

Ve hře Slon přes palubu se vydáte na pirátskou loď (v podobě krabice hry, na níž magneticky drží prkénka) a se svým malým roztomilým sloníkem-námořníkem se projdete po prkně. Otáčíte karty pirátských pokladů a je na vás, kdy přestanete. Pokud přestanete včas, všichni ostatní naloží na konec svého prkna závaží. Když otočíte stejný poklad podruhé, váš sloník musí jít o krok dál! Komu se prkno převrhne jako první? Hra vtipně kombinuje zmíněné pokoušení štěstěny s ruční šikovností a jistě nejen proto si již vysloužila nominaci na francouzskou herní cenu As D’Or!

Rozšíření pro Ztracený ostrov Arnak přináší zbrusu nové dvě postavy, které přináší do hry nové mechaniky a variace. Nechybí ani nové artefakty a další věci zvyšující variabilitu. A hlavně kampaň na 6 partií, kterou si užijete buď v sólo variantě, nebo kooperativně ve dvou hráčích.

Dotisk Komu zvoní tramvaj je už na spadnutí a společně s ním nám dorazí první rozšíření této skvělé párty hry: Komu zvoní tramvaj: Mládeži nepřístupno. To přináší zbrusu nové karty, které si můžete přimíchat mezi karty ze základní hry a lehce si ji okořenit – obsahují totiž karty, které jsou pro mládež nevhodné.

Vánoce

Další hry máme naplánované převážně na listopad, některé se k nám ale mohou dostat i začátkem prosince. Nemělo by dojít k jejich zpoždění, je ale možné, že se jejich uvedení ještě posune až na příští rok.

Zámky šíleného krále Ludvíka jsou dnes již téměř legendární a jsou aktuálně nedostupné. Hra u nás již jednou byla, nyní se ale vrací ve své 2. edici s novou a opravdu krásnou grafikou. Opět budujete šílené zámky s roztodivnými chodbami, místnostmi a snažit se plnit nejednoduché požadavky krále. Základní princip hry se nemění – budete nakupovat jednotlivé místnosti z centrální nabídky, kde každý dílek má jinou cenu a musíte zvažovat, co se hodí vám a co soupeřům, přičemž jednomu za místnost dokonce zaplatíte!

Nově, poprvé v češtině, bude dostupné i rozšíření přidávající hradní příkopy a další prvky.

Medobraní je pěknou rodinnou a vizuálně povedenou hru pro 1–4 správce pláství. Královna vás pověřila týmem dělnic a vlastní pláství a vy budete vysílat dělnice do různých částí úlu, odkud vám budou nosit dílky plástve, kterou si skládáte před sebou. Díky specifickému tvaru dílků vám budou v osobní plástvi vznikat volné buňky, do nichž získáváte dílky nektaru, na nichž vyrábíte med a ten pak prodáváte lesním zvířátkům ve formě jejich oblíbených pamlsků. Navíc právě při vytvoření volné buňky spouštíte akce dle symbolů, které s buňkou ve vaší plástvi sousedí, a celé je to zajímavá prostorová skládačka s přístupnými pravidly, která se na serveru BoardGameGeek řadí mezi nejlepších 100 rodinných her všech dob

V Kutné hoře, velké euro hře, se budete snažit těžit stříbro a rozvíjet Kutnou Horu 14. století. Zasloužíte se o rozvoj města a hlavně i o stavbu slavného chrámu svaté Barbory. V každém kole hráči vybírají z dvoustranných akčních karet, aby těžili, kupovali pozemky na stavby a produkovali zisk. Každý z hráčů zastupuje jeden z cechů, který má každý asymetrické schopnosti a tak hra bude pokaždé jiná.

V přístupné hře pro děti na prvním stupni, Deep Dive (český název ještě není finální), se chopíte týmu tří tučňáků, potápíte se do hlubin a sbíráte sady mořských živočichů. Po každém otočeném žetonu se musíte rozhodnout, zda se spokojit s aktuálním úlovkem, nebo se potopit hloub do bohatších, ale nebezpečnějších vod. Sem tam totiž na druhé straně mořského žetonu číhá predátor, který vašeho tučňáka lapí, jindy zase kamínek, který vám dovolí se příště ponořit hloub. (Skuteční tučňáci totiž občas polykají kameny právě pro hlubší ponor.)
Celé je to zabalené do líbivého pestrého vizuálu s roztomilými dřevěnými tučňáky, zahrajete si v hezkém rozmezí 2–6 hráčů a krabička je zhruba stejně velká jako Zbodni salát.

Zboduj město je další menší karetní hra navazující na hit Zbodni salát, ovšem tentokrát určená pro 2–4 mírně pokročilé hráče. Stejně jako salát zajímavým způsobem využívá obě strany karet: na jedné straně najdete zdroj na stavbu budov, na druhé budovu. V každém tahu si vyberete 2 sousedící karty z mřížky 4×4. V případě budov musíte ze své zásoby odhodit patřičné karty zdrojů, abyste si budovu mohli dovolit. Budovy poté poskytují možnost vybrat si žeton bodování, „trvalé“ zdroje pro příští budovy, nebo vítězné body samy o sobě. Každá hra je jiná tím, jaké kombinace karet (a jak otočených) vstupují na trh a je na vás vybrat pro sebe právě ty nejlepší. Hra nám učarovala tím, s jakým minimalismem chytře pracuje s dvoustrannými kartami a navíc pokračuje v salátové tradici stejně minimalistických, ale roztomilých ilustrací.

___________

A to je vše, co máme naplánované! V průběhu roku se můžete těšit i na další tituly, jako jsou například promo karty ke hře Kaskádie, dotisk Toulavých věží a také některé hry, které jsme ještě neoznámili. Tak nás sledujte na sociálních sítích, ať vám nic neunikne!

Sledujte nás na sítích:

Pokračovat ve čtení:

×